Producenci
Jak powstały karteczki POST-IT? 0
Jak powstały karteczki POST-IT?

Jak powstały karteczki POST-IT? Ciekawa historia ich przypadkowego powstania.

Nasza papierniczo-piśmiennicza branża obfituje w ciekawostki! Dzisiaj chcemy podzielić się historią przypadkowego powstania jednego z najczęściej używanych w biurach papierowych produktów, czyli karteczek POST-IT. Tak, mowa o tych żółtych karteczkach, które przyklejają się do powierzchni... ale tylko trochę.

Karteczki POST-IT powstały przypadkiem?

Karteczki Post-it to popularne na całym świecie samoprzylepne notatki, które zostały wynalezione przez firmę 3M (czyli Minnesota Mining and Manufacturing Company). Ich historia jest ciekawa i zaczęła się w latach 60. XX wieku.

W 1968 roku, podczas prac nad nowym rodzajem kleju, naukowiec Spencer Silver przypadkowo odkrył klej, który miał niespotykane cechy. Był to klej, który był delikatny, nie pozostawiał trwałych śladów i mógł być wielokrotnie przylepiany i odklejany bez uszkodzenia powierzchni.

  1. Początkowe zastosowanie: Chociaż klej wynaleziony przez Silvera był interesujący, 3M nie była pewna, jak go wykorzystać. Przez kilka lat próbowano znaleźć odpowiednie zastosowanie, ale nie było to proste.

  2. Współpraca: Spencer Silver podczas prezentacji swojego kleju na wewnętrznym spotkaniu w firmie zainteresował kolegę z pracy, Arthura Frya. Fry, który pracował w dziale marketingu 3M, widział potencjał kleju i zaczął eksperymentować z jego wykorzystaniem.

  3. Finalny produkt: Arthur Fry zdecydował się na zastosowanie kleju do stworzenia samoprzylepnych notatek. Wspólnie z Silverem doskonalili pomysł, opracowując kartki z klejem na jednej stronie, które można było przylepić do różnych powierzchni i odklejać bez pozostawiania śladów.

  4. Wprowadzenie na rynek: Pierwsze karteczki Post-it trafiły na rynek w 1980 roku jako "Press 'n Peel Bookmarkers" w kilku wybranych sklepach w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie odniosły one początkowo sukcesu.

  5. Sukces komercyjny: 3M przemianowała produkt na "Post-it Notes" i rozpoczęła szeroko zakrojoną kampanię marketingową. Dopiero wtedy karteczki Post-it zyskały ogromną popularność i stały się niezastąpionym narzędziem w biurach i domach na całym świecie.

Dzięki przypadkowemu odkryciu kleju przez Spencera Silvera i pomysłowej adaptacji jego zastosowania przez Arthura Frya, karteczki Post-it stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów papierniczych na świecie i dowodem na to, że innowacje mogą wynikać nawet z przypadkowych odkryć.

 

Bladożółty kolor oryginalnych notatek został wybrany przypadkowo, począwszy od koloru papieru przeznaczonego na brudnopis używanego w sąsiednim laboratorium po zespół Post-it.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl