Producenci
Szklane pióra - jak i do czego używać? 0
Szklane pióra - jak i do czego używać?

Zdecydowałyśmy się wprowadzić nowość jakiej jeszcze u nas nie było - Szklane Pióra marki J. Herbin. Z czym wam się one kojarzą? Nam przypominają magiczną różdżkę! Zdecydowanie przypadną one do gustu miłośnikom kaligrafii, ale świetnie sprawdzą się również do rysowania. Każde pióro formowane jest ręcznie z barwionego szkła, co sprawia, że jest unikalne.

Historia szklanych piór - kiedy i gdzie powstały?

Jak sama nazwa mówi, szklane pióra wykonane są w całości ze szkła. Pióra te powstały w latach 30, natomiast popularność zdobyły w okresie II wojny światowej i były używane do lat 50-60. Ich produkcja odbywała się na terenie takich państw jak: Czechy, Niemcy, Polska, a także Japonia. Obecnie szklane pióra produkowane są głównie w Wenecji i Chinach, ale istnieje jeszcze kilka mniejszych manufaktur - nawet w Polsce!

Szklane pióro to pióro maczane - aby pobrać tusz, należy zamoczyć stalówkę w kałamarzu. Swoim wyglądem przypominają pióra z dawnych lat, co nadaje im wyjątkowego charakteru w stylu vintage.

Według kilku źródeł, pierwsze szklane pióro powstało w XVII wieku we Włoszech, na weneckiej wyspie Murano, która słynie z bogatej tradycji szklarskiej.

Dla ówczesnych ludzi, wynalezienie szklanego pióra było ulepszeniem w stosunku do tego, czego wtedy używali, czyli gęsiego pióra. Pomimo tego, że gęsie pióro miało swój styl, to niestety narażone było na wygięcie, bez względu na to, jak dobrze były utwardzone i utrzymane. Ponadto były puste w środku i nie miały możliwości utrzymywania, ani regulowania przepływu atramentu, co było niewygodne. Producenci szklanych piór z Murano twierdzili, że są one wspaniałym, a także funkcjonalnym środkiem do pokazania swoich kolorów szkła i rzemieślniczego kunsztu.

W jaki sposób powstają?

Zarówno wtedy, jak i teraz, szklane pióra tworzone są przy użyciu techniki, która nazywa się lampworking - polega na tym, że za pomocą palnika topi się szkło. W momencie, w którym szkło będzie stopione następuje formowanie poprzez dmuchanie i kształtowanie przy pomocy zacisków, pęset i innych narzędzi oraz głównie - ruchów rąk.
Szklane pióra często wykonuje się w dwóch etapach: na początku rękojeść jest barwiona i ukształtowana z jednego szklanego pręta, a następnie stalówka i jej rowki formowane są na osobnym pręcie. W momencie kiedy obie części są ukształtowane, należy je połączyć ze sobą pod wpływem ciepła palnika. W ostatnim kroku stalówka jest wygładzana i dostrajana poprzez przesuwanie jej po mokrym papierze ściernym.

Rodzaje stalówek

W przypadku piór szklanych wyróżniamy 3 różne wzory stalówek: prosty, skręcony i na wpół skręcony. Wzór prosty charakteryzuje się rowkami, które biegną prosto w górę i w dół, w skręconym rowki skręcają się wokół stalówki w wirujący wzór, a w na wpół skręconym, rowki są skręcone u podstawy stalówki, ale wyprostowane mniej więcej w połowie jej wysokości do samego końca.


Każdy z tych stylów ma nieco inną zaletę. Proste rowki zapewniają równomierny przepływ atramentu, skręcone rowki są w stanie utrzymać nieco więcej atramentu przez, natomiast na wpół skręcone rowki mają na celu zapewnić zarówno odpowiednią pojemność atramentu, jak i płynny jego przepływ.

Jak dbać o szklane pióro?

Szklane pióra wymagają systematycznej pielęgnacji i ostrożności, na szczęście jest to całkiem proste. Aby wyczyścić stalówkę, wystarczy użyć wody lub mokrego ręcznika. Szklane pióro najlepiej przechowywać w bezpiecznym miejscu, w którym nie zarysuje się ani nie odpryśnie. Kiedy końcówka pióra lekko się stępi, wystarczy potrzeć nią o drobny papier ścierny (np. o gradacji 400) - zawsze na mokro! Proces szlifowania - czy w zasadzie polerowania - stalówki nazywany jest jako sanding. Ma na celu wygładzenie końcówki stalówki tak, aby nie drapała i nie haczyła papieru, a pisanie piórem szklanym było czystą przyjemnością.

Zastosowanie

Dużą zaletą tych piór jest ich łatwość czyszczenia, dzięki temu idealnie nadają się do rysowania i kaligrafii, bo w szybki sposób można zmienić kolor atramentu na inny. Wystarczy wypłukać stalówkę w wodzie, wytrzeć ją do sucha (trzeba o tym pamiętać, żeby nie rozpuszczać atramentu w kałamarzu!) i do dzieła. Co więcej - nie trzeba ograniczać się tylko do atramentów, świetnie sprawdzą się również akwarele lub guma do rysowania.

Pisząc szklaną stalówką nie jesteśmy w stanie osiągnąć różnych grubości linii pisząc na papierze, to szklane pióra są nadal popularną alternatywą dla kaligrafów, którym nie przeszkadza ręczne dodanie grubości linii - na przykład pisząc stylem moniline lettering.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl