PONAD 100 PRODUKTÓW W AKTUALNEJ PROMOCJI! POMOŻESZ NAM ZROBIĆ MIEJSCE NA NOWOŚCI?

Stalówki Esterbrook

Stalówki Esterbrook - poradnik

Esterbrook to amerykańska marka, której początki sięgają 1858 roku. Od ponad 150 lat kultywuje te same wartości i ceni rzemiosło, oryginalne projekty oraz najwyższą jakość wykonania. To sprawia, że jej produkty zadowolą najbardziej wymagających pasjonatów piór wiecznych.

Pióra wieczne z kolekcji Estie od Esterbrook, to pióra premium, które zachwycają swoją piękną kolorystyką. Akrylowy korpus został dokładnie wypolerowany, co nadaje mu eleganckiego błysku. Pióra z tej kolekcji są idealnie wyważone, co sprawia, że komfort pisania jest na bardzo wysokim poziomie. Posiadają podwójny system zamykania typu „cushion cap”, który dodatkowo zapobiega wysychaniu atramentu. Do zestawu dołączony został uniwersalny tłoczek, pasują do niego również naboje w standardowym rozmiarze "international".

Wszystkie pióra Esterbrook znajdziecie u nas tutaj - klik!

Różnorodność stalówek

Jedną z zalet marki Esterbrook jest szeroka gama stalówek do wyboru - zarówno tych klasycznych (EF, F, M i B), przez charakterystyczne (EF i F Flex oraz Stub 1.1), aż po stalówki Custom: Journaler, Techo, Scribe i Needlepoint. Stalówki, z jakich korzysta marka Esterbrook, to stalówki JoWo #6, czyli branżowy standard znany ze swojej spójności i doskonałej jakości. Stalówki można wymieniać między modelami, a każda z nich jest do wyboru w wersji pozłacanej lub wykończonej palladem (ta ma kolor srebrny). Jednakże - zdajemy sobie sprawę, że ilość różnych rodzajów stalówek Esterbrook może powodować dylematy przy wyborze. W związku z tym, przygotowałyśmy dla Was poradnik - mamy nadzieję, że będzie pomocny!

Stalówki klasyczne

Z klasycznych stalówek mamy do wyboru EF (extra fine), F (fine), M (medium) i B (broad). Szerokość pisma każdej z nich nie odbiega od rynkowych standardów. Wszystkie piszą bardzo gładko, dają duży komfort przy pisaniu.


próbki pisma, źródło: www.esterbrookpens.com

Stalówka Stub 1.1

Określana jako jedna ze stalówek klasycznych, jednak daje wyjątkowe doświadczenie podczas pisania. Jak widać na powyższej próbce - pisanie stalówką Stub 1.1 daje wrażenie bardziej "roztańczonego" pisma. Stub to stalówka, która wygląda, jak "obcięta" kilka milimetrów przed kuleczką irydową na czubku stalówki - ale boki tego "odcięcia" są zaoblone.

Stalówki fleksujące

Do wyboru mamy także stalówki fleksujące EF Flex i F Flex. Jeśli lubisz małe zmiany linii w swoim piśmie lub po prostu chcesz się trochę pobawić nową stalówką, Flex to świetna opcja do rozważenia. Zaprojektowana, aby zapewnić elastyczność w samej stalówce - nacisk wywierany podczas pisania spowoduje zmiany w przepływie atramentu, a co za tym idzie - w twoim piśmie odręcznym. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć nieco kaligraficzny wygląd odręcznego pisma lub którzy generalnie piszą bardziej italiką/kursywą.

 

próbki pisma, źródło: www.esterbrookpens.com

Stalówki custom

Prawdziwe perełki na rynku papierniczym. Do wyboru mamy: Journaler, Techo, Scribe i Needlepoint. Poniżej opiszemy charakterystykę każdej z nich. Esterbrook współpracuje ze światowej klasy rzemieślnikami zajmującymi się stalówkami, aby tworzyć niestandardowe stalówki. Te stalówki są ręcznie wykonane przez utalentowanych "nibmeisterów", aby zapewnić niespotykane wrażenia z pisania odręcznego piórem wiecznym.

Wszystkie pióra Esterbrook znajdziecie u nas tutaj - klik!

Gena Salorino i stalówka Journaler

Pierwszą edycję wyjątkowych stalówek dla marki Esterbrook stworzyła Gena Salorino ze studia Custom Nib Studio w Los Angeles. Gena, uczennica nibmeistera Johna Mottishawa z Nibs.com. Stalówki Geny wywodzą się z jego nauk, a odkąd założyła Custom Nib Studio, stały się dobrze znane na rynku dzięki własnemu charakterystycznemu stylowi i pięknej jakości rękodzieła.

Jak sama mówi stalówka Journaler to szlifowana stalówka medium, inspirowana klasyczną stalówką Esterbrook 9314M. Chodzi o to, by nadać pisaniu trochę oryginalnego stylu, ale by pisanie nią było wystarczająco płynne i komfortowe do codziennego użytku.

W praktyce: to stalówka medium, która ma delikatnie zaokrąglony czubek, podobnie do wariantu Stub (jest przeszlifowana również od góry).

 
próbki pisma, źródło: www.esterbrookpens.com

Josh Lax i stalówka Scribe

Stalówka Scribe została stworzona przez nowojorskiego nibmeistera Josha Laxa. Stalówka Scribe to stalówka typu "architect", która pisze cieniej przy kreskach pionowych, a grubiej przy kreskach poziomych.

W przeszłości ta stalówki "architect" szyte były na miarę: krój dopasowany był do danej osoby, jej stylu pisania i sposobu trzymania pióra. Aby stworzyć tę stalówkę dla szerszej publiczności, Josh podjął się wyzwania - zachować cechy stalówki "architect", a jednocześnie uniknąć nieprzyjemnego skrobania przy każdym możliwym kącie trzymania pióra. Oprócz kwestii związanego z mechaniką szlifowania, Josh miał również na celu wprowadzenie nowej estetyki do swojej stalówki, czerpiąc inspirację z Bliskiego Wschodu, a nie bardziej powszechnych stalówek architektów opartych na europejskim i dalekowschodnim stylu pisania.

Ta specyficzna stalówka pozwala na wykonywanie drobnych pociągnięć w dół i szerokich kresek poziomych. Niezależnie od tego, czy chcesz dodać więcej stylu swojemu odręcznemu pismu, szukasz uniwersalnej stalówki typu "architect" czy też chcesz pogłębić swoje zdolności kaligraficzne - jest to doskonały dodatek do Twojej kolekcji.


próbki pisma, źródło: www.esterbrookpens.com

Kirk Speer i stalówka Needlepoint

Najcieńszą ze stalówek Esterbrook stworzył Kirk Speer z Pen Realm. Idealna dla osób o drobnym charakterze pisma i dla tych, którzy nawet pisząc stalówką EF mają poczucie, że jest ona zbyt gruba. Będzie świetnie sprawdzać się też przy ćwiczeniu pisania, np. Kanji, dla artystów rysujących cienkimi liniami. Jest doceniana przez analityków, matematyków i naukowców. Drobna stalówka ma również znaczenie, jeżeli korzystacie z plannerów lub notesów o bardzo drobnej kratce (jak na przykład w Hobonichi lub Stalogy). Jak sama nazwa wskazuje to bardzo drobne i precyzyjne szlifowanie, które tworzy ostry czubek na końcówce stalówki.

Z uwagi na specyfikę stalówki - najlepiej sprawdzą się do niej "mokre" atramenty - zdecydowaniu odradzamy tutaj atramenty z drobinkami lub atramenty wodoodporne.


próbki pisma, źródło: www.esterbrookpens.com

CY i stalówka Techo

Stalówka Techo została opracowana przez uznanego na całym świecie nibmeistera CY z Tokyo Station Pens. To stalówka, która kreśli tym cieńszą linię, im mamy większy kąt nachylenia stalówki. Została zaprojektowana jako uniwersalna stalówka, którą można mieć pod ręką, gdy jesteś z dala od swojego biura i ulubionych narzędzi - ta jedna stalówka jest w stanie zapewnić nam różne grubości linii pisma. Dzięki wielu możliwościom i zróżnicowaniu linii doskonale nadaje się do prowadzenia dziennika, szkicowania, pisania lub w jakikolwiek inny sposób, w którym można pozwolić płynąć swojej kreatywności.

W praktyce stalówkę tę cechują:

  • wyraźne zmiany linii w zależności od kąta trzymania pióra,
  • grubsze linie, które pojawiają się pod mniejszym kątem i cieńsze linie, które pojawiają się pod większym kątem.


próbki pisma, źródło: www.esterbrookpens.com

Dobrze mieć wybór

Wybór stalówki jest tak samo - a może nawet ważniejszy - od wyboru pióra. Jej kształt i charakterystyka będą miały niebagatelny wpływ na komfort pisania, a także - na charakter odręcznego pisma. Każda z tych stalówek daje zupełnie inny efekt i duże możliwości kreacji.

Wszystkie pióra Esterbrook znajdziecie u nas tutaj - klik!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl